4 yıl önce
4 yıl önce

Covid-19 Salgını Ne Kadar Sürecek

Corono Virüsü Nereden Bulaştı?

Çin’in Vuhan kentinde meydana gelen ve Covid-19 olarak adlandırılan hastalığa yol açan koronavirüs, şuan dünyada Antarktika hariç bütün kıtalara yayılmış durumda. Bu virüsün ilk vakaya nereden bulaştığı net olarak bilmemekle Vuhan koronavirüsünün de parçası bulunduğu betakoronavirüslerin, yarasa kökenli bulunduğu bilinmektedir.

Virüs Nasıl Bulaşıyor?

Virüs, asli olarak insandan insana ve solunum yolu ile bulaşıyor fakat virüs taşıyan yüzeylere ilişki etmiş olan ellerin ya da virüslü yüzeylerin ağız, burun ya da gözlere ilişkiıyla da bulaşma riski çok yüksek. Ayrıca, hasta bireyin ağzını kapatmadan öksürmesi ve hapşırması gibi sebeplerle meydana saçılan ufak damlacıklar nedeniyle de bulaşabildiği belirtilmektedir.Bu sebeple hapşırırken ya da öksürürken ağzı bir mendille, şayet mendil yoksa dirseğimizin içiyle kapamak bu salgının dağılımını azaltmak için çok önemli bir husustur.

Covid-19 Salgını Ne Kadar Sürecek

Ülkemizde de etkisini gösteren covid-19 salgını insan vücudu haricindeki başkaca bir yüzeyde 4-5 güne kadar canlı kalabildiğini söylenmekte.Ancak bazı uzmanlar bu yeni coronavirüsün daha sıcak ortamlarda fazla uzun yaşayamayacağını yönünde söylemleri mevcut. Konu ile ilgili bir çok teoride mevcut. Bu teroilerden birisi virüsün 2021 yılına kadar devam edeceği, diğeri de virüsün yazın etkisini kaybedip seneye kış aylarında tekrar etkisini gösterip yeniden yayılabileceği…

Her Hakkı Zimmetlidir. Conti Web © 2020 - 2022