4 yıl önce
4 yıl önce

Echolink nedir ? Nasıl kayıt olunur?

Echolink nedir ?

Echolink internet tabanlı hizmet veren ses aktarımı yapan bir sistemdir. ama echolinki özel kılan sadece telsizciler tarafından kullanılan, röle ve linkler sayesinde tüm dünyadaki amatörlerle görüşebildiğin bir sistem.

Daha da açalım sen telefonuna yada bilgisayarına yüklediğin echolink programı ile Türkiye yada dünyanın herhangi bir yerindeki amatör istasyonuna yada röleye bağlanabilir ve görüşebilirsin. tek ihtiyaç oradaki sistemlerin echolinke bağlı olması. echolink dünyadaki en yaygın kullanılan alt yapıdır.

Bağlandığın Link yada Röle üzerinden sana başka istasyonlar ister telsiz ister program üzerinden cevap verebilir.

Echolink nasıl yüklenir ?

Echolink mobil telefonlara yada  bilgisayarlara kolaylıkla ve ücretsiz olarak yüklenebilir. aşağıda yükleyebileceğiniz adresler mevcut.

Bilgisayar için TIKLA

Android için TIKLA

Apple İOS için TIKLA

Echolink’e nasıl kayıt olunur?

Echolink şifresi nerden alınır? Echolink kayıt nasıl yapılır? 

Aslında zor değil ama İngilizce olması kafaları karıştırıyor. şimdi adım adım beraber yükleyelim.

 1. Önce yüklediğin uygulamadan sanki bir hesabın varmış gibi oturum açmaya çalış. telefonuna kurduğun echolink’i aç. çağrı işaretini gir ve bir şifre gir. şifren rakamdan oluşsun ve altı karakter olsun. giriş yapmaya çalıştığında tabiki giremeyeceksin. aşağıda gördüğün ekran açılacak. buraya kullandığın bir mail adresini yaz ve echolink şifreni belirle. şifreni daha önce dediğim gibi rakam olsun ve en az altı tane olsun.

2. şimdi mail adresine bir mail gelecek. eğer Gelen Kutunda olmaz ise diğer gereksizlere bakmayı unutma. mail içerisinde uzun bir link göreceksin ona tıkladığında aşağıdaki gibi bir ekran açılacak ve burdan scan and upload seçeneğini seç.

3. aşağıda gördüğün ekran açılacak. burdan en üstteki dosya seç butonuna tıkla ve daha önce çektiğin telsiz ehliyeti ön yüzü resmini yükle. DİKKAT eğer cep telefonu ile çektiğin resim boyut olarak çok büyük ise yükle başarısız olur. onun için mümkünse kenarlarında boşluk olmadan çekin. daha  kolay bir yolda başka birisinden çekip kendinize whatsapp üzerinden resmi atmanız. bu yolla resim kalitesi düşer ve boyut ufalır. dosya seç yaptıktan sonra en altta “SEND FİLE(S)” Seçeneğine tıklayın ve yollayın.

4. İŞLEM tamam. artık mail adresine tekrar bir mail gelecek. genellikle 24 saat içerisinde gelir. hemende gelebilir.  bu mail hesabınız onaylandığına dair bir mail. bu mail sonrasında belirlediğiniz şifre ile echolink dünyasına girebilirsiniz.

73 TA4IUT opr. Uzay

Aklınıza takılanları aşağıdaki yorum kısmına  sorabilirsiniz ?

Yorumlar (2 Yorum)

 • Cemal Fazıl Karakaş

  1 Mayıs 2020 - 13:50

  Selamlar,
  Üstteki linkten programı bilgisayarıma indirdim.
  Söylediğiniz sorunların hiçbiri ile karşılaşmadan programa girebildim.
  Kimlik de istemedi.
  Fakat açılan pencerede hiç faaliyet görünmüyor.
  Acaba bir yerde hata mı yaptım?
  Teşekkürler
  TA2CFK 73

  • uzay

   2 Mayıs 2020 - 12:22

   cep telefonundan girmeyi deneyin o zaman sorular size çıkacaktır.
   masaüstünde hesap bilgileri girilmediği için hiç birşey gözükmüyor.73

Her Hakkı Zimmetlidir. Conti Web © 2020 - 2022