4 yıl önce
4 yıl önce

GSM firmaları Bayramda tatil mi yaptı ?

GSM firmaları Bayramda tatil mi yaptı ?

Covid 19 kapsamında ülke olarak buruk bir bayram geçiriyoruz.

Yasaklar nedeniyle en yakınlarımızın bile yanına gidemiyoruz.

haliyle bayramlaşmak için insanlar telefonlara sarıldı. ancak bir de baktılar telefonlar çalışmıyor.

Çok değil  eylül 2019 da  5,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında tüm ülkede telefonlar susmuş tüm operatörlere ceza kesilerek hatlarının sayısını arttırmaları için müddet verişmişti.

Bugün geldiğimiz noktada bırakın afet anına bayramlarda bile telefonlar çalışmıyor.

Geçtiğimiz süreçte GSM firmaları gerekli tedbirleri aldığını, olası afetsel durumda kesinti yaşanmayacağını, telsiz ihtiyacı olmayacağını belirttiler.

Bugün yaşanan bir bayram yoğunluğunda alt yapılarının yetersiz olması ve operatörlerin suçu birbirine atması devasa bütçeleri ile hizmet veren bu firmaların yetersiz kalmaları kabul edilebilir gibi değil.

Gsm firmalarından biri hariç diğerleri sıkıntı yaşadı. bu sebeple diğer operatörlerden gelen yada giden aramalarda yapılamadı. sonuç olarak tüm kullanıcılar aynı sorunu yaşadı.

Peki Çözüm ne ?

dünya çapında profesyonel kullanım haricinde, yaklaşık 3 milyon kişi tarafından kullanılıyor.
acil durumlarda en güvenli kitle iletişim cihazı telsizlerdir. afetlerde çöken dijital altyapı etkinleştirilmesi saatler hatta günler almakta. Ama telsizler bu durumdan etkilenmez.

Nasıl Amatör telsizci olunur ?

Her yıl kıyı emniyeti genel müdürlüğünün düzenlediği sınava katılarak amatör telsizci olabilirsiniz. hem bir hobi hemde güçlü bir iletişim sistemine sahip olursunuz.

Bu konuda yardım isteyenler TRAC resmi internet sitesinden kendi bölgelerindeki şubelerimizde ulaşıp yardım alabilirler.

Her Hakkı Zimmetlidir. Conti Web © 2020 - 2022