4 yıl önce
4 yıl önce

Korona Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Korona virüs tedavisinde kullanılan ilaçlar.

Korona virüsün seyri ile ilgili yapılan tedaviler farklılık gösteriyor.

hastalığın seyri şu şekilde ilerliyor.

Korona Virüsün hücreye girmesi daha sonra hücre içerisinde çoğalma safhası var daha sonra bağışıklık sistemimizin aşırı tepki ile vücutta verdiği hasar.

Korona tedavi sırasında hangi ilaçları kullanıyoruz.

İki önemli ilacımız var. bunlar Koronanın vücuda girişine engel oluyor. ilk ilacımız sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin bu ilaç daha çok sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. bu ilaç virüsün hücre içerisine girdiği sırada kesecik sistemine etki ederek virüsün hücreye girmesine kapıyı kapatıyor.

Bu etkiyi sağlayan 2. bir ilaç daha var Kamostat veya camostat bir serin proteaz inhibitörüdür.  aslında pankreas hastalarında kullanılan bir ilaçtı.Ancak korona virüsün hücre zarında AC 2 denen proteinin bacaklarına tutunmasını engelliyor

Bu iki yöntem virüsün vücuda girmesine engel peki diğer seviye olan hücre içerisindeki çoğalma safhasında hangi ilaçlar kullanılıyor.

İlk ilaç ebola tedavisinde kullanılan ve Amerika’da üretilen ve henüz ülkemizde bulunmayan “Remdesivir”  denen ilaç.

2. ilaç ise “favipiravir” denen japonyada üretilen ve kullanıldığında çok kısa sürede etki eden bir ilaç.

Bu virüs kendi bağışıklık sistemimizin aşırı bir saldırganlığı sonucu vücudumuza verdiği hasarların hasar %70 yani virüsten daha fazla.

Bu hastalığı yapan beyaz kan hücrelerinden salgılanan sitokin dediğimiz bir takım maddeler. işte biz bu sitokin denen maddeleri bloke edersek hastalığı da çok ciddi oranda etkilemiş oluruz. Dokudaki harabiyeti engellemiş oluruz. Bu etkiyi sağlayan antikordur. bunu destekleyen ilaçların etken maddesi “tocilizumab” maddesidir.

 

Hangi ilaçları alırsan bu virüsten korunabiliriz.

soruya kalp cerrahı Bülent Polat ” maalesef öyle bir ilaç öneremeyiz Bunlardan hiçbiri koruma anlamında bize fayda etmez dedi.

Kaynak: kalp cerrahı Bülent Polat

Her Hakkı Zimmetlidir. Conti Web © 2020 - 2022