göbek mantarı
4 yıl önce
4 yıl önce

Kuzu göbeği mantarı ne zaman çıkar, nasıl toplanır ?

Kuzu göbeği olarak bilinen Morchella esculenta mantarı ülkemizde çok sevilen mantar familyasındandır. Ne zaman çıkar, nerelerde bulunur ? fiyatı nedir ? faydaları nelerdir ? cevaplar yazımızda.

 

Kuzu göbeğinin görünüş özellikleri nelerdir ?

Diğer mantarlardan şekil olarak çok farklı olduğu için başka mantarlarla karıştırılması güçtür. Şekli yumurtaya benzer ve düzensiz oluklara sahiptir. Köşeli ve geniş oylukların kenarı dolambaçlı ağ görünümündedir. Kırmızımsı ve sarıdır.

 

Yetişme Yeri:
Zengin toprakları sever. Orman açıklıkları, yol ve akarsu kenarları, bitki örtüsü
yanmış araziler ve fındık, kayın, akçaağaç ve karaağaçların altında tek tek bulunurlar.
bulunurlar diyoruz ama gözünüzü biraz alışması lazım yoksa orman yüzeyinde çok fazla koyu renkli şeyler var.
Peki kuzu göbeği ne zaman çıkar ? 
Kuzugöbeği mart ayından başlar mayıs ayı sonuna kadar bulmak mümkün. tabi iklim koşulları ve mevsimin sert yada yumuşak geçmesi görülme zamanını öne yada arkaya ata bilir. mesela bu yazıyı yazdığım 2 nisan 2020 tarihi itibari ile çeşme tarafından toplanmaya başlandığını ancak mevsimin hala serin geçmesi nedeniyle çoğu yerde bulunamadığını biliyoruz.
 Kuzu göbeği mantarı fiyatı nedir ?
Morchella cinsi mantarlar yurdumuzun doğal florasından en fazla toplanarak ihracatı yapılan
türlerdir. Bazı dönemler kuru kiloğramı 100.000.000 Tl’ nin üzerinde fiyata satılmaktadır.
Kuzu göbeği mantarı nasıl toplanır ?
Birçok doğa mantarı, bilinçsiz toplamalar nedeniyle tehdit altında olup, Bazı türler yakın bir gelecekte tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.
1- Önce kuzu göbeğinin baş kısmına tırnağınız ile tiske şeklinde vurarak sporların dökülmesini sağlıyoruz.
2- sonra bir bıçak yardımı ile kökü toprakta kalacak şekilde keserek alıyoruz.
3- topladığımız mantarları kesinlikle poşet torbaya içerisine koymuyoruz. mümkünse bol gözenekli sepetlerde taşıyoruz.

 

Kuzu göbeği mantarının faydaları nelerdir ?

Bitkinliğe, güçsüzlüğe ve yorgunluğa karşı oldukça faydalı bir mantar türüdür. Kuzu göbeği mantarı faydaları arasında karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı geliştirdiği koruma etkisi de yer alır. Karaciğer ve kalp sağlığını koruyan kuzu göbeği mantarı karaciğer enzimlerinin yenilenmesini sağlamaktadır

Toplanan kuzu göbeği nasıl pişirilir ?

Kuzu Göbeği Kavurması en güzel Muğla’da yapılır. işte tarifi

Malzemeler: -500 gr. kuzu göbeği/göbek -2 adet soğan -1 çay bardağı zeytinyağı -1 yemek kaşığı toz kırmızı biber -Varsa 3-4 dal taze sarımsak yaprağı -Tuz *Tercihe göre 2-3 tane yumurta *Tercihe göre 1 adet limon Yapılışı: Göbek denilen mantar, bol suda yıkanır, süzülür, pişince küçüldüğü için iri iri doğranır. Yayvan bir tavada ısıtılan yağın içinde kavurmaya alınır. Soğanlar doğranır, mantar suyunu bırakıp çektikten sonra üzerine ilave edilir, soğanların diriliği gidene kadar kavurmaya devam edilir. Yemek, 30-40 dakika içinde pişmiş olur. Tercihe göre üzerine yumurta kırılabilir. Ocaktan indirmeden önce toz kırmızı biber, tuz ve doğranmış taze sarımsak yaprakları eklenir. Sıcak olarak servis edilen kuzu göbeği kavurması bazıları için etten daha lezzetlidir. Yerken üzerine limon da sıkılabilir.

Her Hakkı Zimmetlidir. Conti Web © 2020 - 2022