4 yıl önce
4 yıl önce

Polis Telsizlerine Güncelleme Geliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kriptolu telsiz haberleşme ağına yeni millî teknolojiler eklenerek  sistem genişliyor. ASELSAN ve Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan sözleşmeye göre, bugüne kadar 22 ilde kurulumu tamamlanan ve iki ilde de kurulumu devam eden kriptolu sayısal telsiz haberleşme ağına yeni teknolojiler eklendi. Artık telsiz üzerinden görüşmeler, bireysel ya da grup moduyla kriptolu bir şekilde gerçekleştirilebilecek, geniş bant video aktarımı, konum bilgileri paylaşabilme gibi özelliklere de sahip olunacak.

Yeni proje kapsamında yaklaşık 8 bin 200 adet DMR özelliğine sahip el telsizi, 1000 adet Dmr+Lte teknolojisine sahip yani hem kriptolu hemde sim kart destekli el telsizi, 2500 adet araç telsizi, 450 adet sabit merkez telsizi ve yaklaşık 100 repater merkez cihazının temin edileceği duyruldu.

Bilindiği gibi bir çok ilde emniyet genel müdürlükleri halen Aselsanın eski modelleri olan 4000 serisi, 4400 serisi ve hyt’nin analog cihazlarını kullanmakta telsiz ile iletişimde zaman zaman aksaklıklar olduğu, telsizlerle yapılan muhaberenin engellendiğini haberlerden duymaktayız. Bu yeni sistem ile muhaberelerdeki engellemeler ve kesilmelerin önüne geçileceği düşünülmekte.

Her Hakkı Zimmetlidir. Conti Web © 2020 - 2022