4 yıl önce
4 yıl önce

vertigo nedir? Nasıl tedavi edilir?

Vertigo ve belirtileri

Baş dönmesi ve boşluktaki yönelim değişikliği hissinden kaynaklanan nörolojik şikayete vertigo denir.

Hareket halüsinasyonu olarak da betimlenebilen vertigo, tipik olarak dönme ve rotasyon şeklinde oluşur.

Tüm hasta guruplarında sıkça görülebilir ve erkeklere oranla kadınlarda daha sık gözlenir. Vertigonun toplumda görülme sıklığı yaşla artmaktadır.

Vertigo belirtileri nelerdir, ne kadar sürer ?

Aniden ortaya çıkabilir. Şiddetli Vertigo atakları birkaç saniye sürebileceği gibi 24 saate kadar uzayabilir. Baş dönmesine aynı zamanda bulantı, kusma, terleme, kulak çınlaması, işitme kaybı, kulakta dolgunluk hissi, ateş, görme bozukluğu, halsizlik, kuvvet kaybı ve hissizlik eşlik edebilir.

 

vetigo manevrası, epley, vertigo tedavisiBaş dönmelerinin %99 u BPPV nedenlidir.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): Baş dönmesinin en sık sebeplerindendir. İç kulağın posterior semisirkuler kanalın uzun koluna, serbestçe hareket eden kalsiyum karbonat kristallerinin girmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kanal, pozisyonel değişikliklere aşırı duyarlı hale gelir ve pozisyon değişikliği vertigo ile sonuçlanır. Kafa travmasının sık bir seklidir. Bu sebepten oluşan vertigolar bazı manevra ve fizik tedavi ile hızlıca düzelmesi sağlanır. Ama unutulmaması gereken konu çoğu zaman tedavi 15 günden uzun sürer.

vertigo tedavisinde epley manevrası olarak da geçen vertigo haretleri iyi gelebilir.

Ekstra bilgi :

adını john epley den alır.
eskiden selim paroksismal pozisyona bağlı vertigo (sppv) nin tulumcuk ve kesecikteki kristallerin yanlış zara – denge kanallarının tabanında yer alan kupulaya- bağlanmasından kaynaklandığı düşünülüyordu.kristallerin kupulanın biçimini bozarak,beyne,başın hareket yönü hakkında kafa karıştıran mesajlar gönderdiğine inanılıyordu.tedavi, bulantıyı uyaran hareketlerin hasta duyarsızlaşana dek tekrarlanmasına odaklıydı ve bazen işe yarıyordu.ağır ve tekrarlayan vakalardaysa kafatası açılır,iç kulağa giden sinirin bir bölümü sağırlık riski göze alınarak kesilirdi.aşırı bir yöntem gibi görünse de,yineleyen bulantı ve yönelim kaybı ataklarından etkilenen hastalar genelde minnettar kalıyordu.

Her Hakkı Zimmetlidir. Conti Web © 2020 - 2022